Leki na katar – jakie jest ich działanie?
„Cieknący nos” to jeden z nieprzyjemnych objawów przeziębienia, ale nie tylko. Wiele osób, które zmagają się z tym problemem, szuka rozwiązań pomagających go choć trochę zmniejszyć. W aptekach dostępne są różnego rodzaju leki na katar. W jaki sposób redukują tę dolegliwość? Kiedy mogą być potrzebne? Dowiedz się tego poniżej!
Co wywołuje katar?
Nieżyt nosa występuje w różnych sytuacjach. Bardzo często jest on powodowany przez różnego rodzaju wirusy, ale i bakterie, alergeny czy inne drażniące błonę śluzową czynniki. Objaw ten najczęściej występuje jesienią i zimą, gdy odporność człowieka się zmniejsza, a wirusy przeziębienia i grypy stają się aktywniejsze. Często dochodzi też do nadkażenia bakteryjnego, co może prowadzić do innych stanów zapalnych, w tym zapalenia zatok, potęgujących tę nieprzyjemną dolegliwość. U alergików zaś problem ten pojawia się w kontakcie z alergenami, takimi jak np. sierść zwierząt, pyłki roślin czy kurz.
Różne rodzaje leków na katar
Wśród takich preparatów do najczęściej spotykanych należą różnego rodzaju tabletki i kapsułki. Zwykle są to środki mające na celu zredukowanie stanu zapalnego w organizmie, a także lepsze nawilżenie błon śluzowych. Zawierają one środki, jakie mogą zmniejszyć ich obrzęk, co prowadzi do udrożnienia dróg oddechowych.
Oprócz tabletek do leków na katar należą również różnego typu:
- aerozole,
- krople,
- zestawy do płukania jamy nosowej z wodą morską lub kwasem hialuronowym,
- środki do inhalacji i plastry z olejkami eterycznymi.
Należy wspomnieć, że na rynku pojawia się wiele produktów wykorzystujących naturalne składniki, w tym m.in. wyciągi z mięty pieprzowej, eukaliptusa czy majeranku. Stosuje się je np. u najmłodszych, ze względu na łagodniejsze działanie.
Czy zawsze trzeba sięgać po takie preparaty?
Co do zasady – leki na katar bez recepty są przydatne w zwalczaniu objawów. Mogą łagodzić tę nieprzyjemną dolegliwość, ułatwiając przejście przeziębienia, a także chronić przed nadkażeniem bakteryjnym. Należy jednak stosować je przez określony w ulotce czas, gdyż po okresie wskazanym przez producenta mogą powodować zmiany w obrębie śluzówki.
Polecane artykuły
Gdzie przydaje się tablica magnetyczna?
Szukasz praktycznego wyposażenia sali szkoleniowej? Zainwestuj w dobrą tablicę! Sprawdź, jaki model wybrać i gdzie najlepiej sprawdzają się modele o właściwościach magnetycznych. Nowoczesne akcesoria znacznie ułatwiają pracę dydaktyków. Tablica magnetyczna W trakcie zajęć edukacyjnych nauczyciele
Moda na książki motywacyjne
Dla jednych osób czytanie to najlepszy sposób na relaks i najprzyjemniejsza forma spędzania czasu, dla innych — przykry obowiązek, który zarzucili od razu po ukończeniu szkoły. Obecnie jednak można zauważyć nawrót do czytania książek, nie tylko słynnych polskich autorów kryminałów, ale też, a raczej