Leki na katar — co warto wybrać i dlaczego?

Leki na katar — co warto wybrać i dlaczego?

Zatkany nos i wydobywająca się z niego często w dużych ilościach wydzielina to przypadłości mocno dające się we znaki. Katar może też powodować bóle głowy i twarzy, uczucie ogólnego rozbicia, zmieniać mowę i odbierać węch i smak. Dowiedz się, po co możesz sięgnąć, gdy Cię dopadnie.

Jakie formy mają leki na katar dostępne na rynku?

W przeszłości na katar często stosowane były krople, które trzeba było aplikować przy odpowiednim przechylaniu głowy w tył, co nie było najwygodniejsze i nierzadko powodowało nieprzyjemne spływanie gorzkiego środka do gardła. Producenci rozprawili się z tym problemem, krople zastępując sprayami — obecnie można znaleźć głównie takie środki. Aplikuje się je łatwo, w dodatku mają one wszechstronne działanie —  odtykają przewody nosowe, zmniejszając przekrwienie błony śluzowej, nierzadko też ją nawilżają, a także zmniejszają ilość wydzieliny i rozrzedzają ją, dzięki czemu szybciej można się jej pozbyć. Przywracają zatem komfort oddychania kompleksowo. Trzeba tylko pamiętać, by stosować je zgodnie z zaleceniami producenta —  nie można sięgać po nie zbyt często w ciągu dnia ani też stosować ich przez zbyt długi czas.

Alternatywą dla sprayów, wybieraną zwłaszcza przez osoby ceniące sobie wygodę, sąleki na katarw formie tabletek. Działanie udrożniające nos i hamujące wyciek mogą też mieć ogólnie działające preparaty na przeziębienie i grypę, np. w formie proszków do sporządzania gorących roztworów.

Inne przydatne środki

Czasami jeszcze bardziej niż sam katar daje się we znaki podrażnienie okolic nosa, będące wynikiem jego częstego wycierania. Piekące, a nawet bolesne zmiany można smarować specjalną maścią regenerującą. Warto mieć ją w apteczce zwłaszcza w okresie jesieni i zimy. Z wysuszeniem błon śluzowych nosa zaś poradzi sobie roztwór soli morskiej, w formie sprayu.