Jaka pomoc prawna w Bolesławcu jest świadczona w sprawach rodzinnych?

Jaka pomoc prawna w Bolesławcu jest świadczona w sprawach rodzinnych?

Sądy rodzinne są najbardziej oblegane, dlatego strony procesu często oczekują na rozprawy nawet kilka miesięcy. Nic w tym jednak dziwnego, skoro już same przesłuchania są bardzo trudne i pełne emocji. Większość osób decyduje się na skorzystanie z pomocy adwokata, który reprezentuje interesy strony oraz uczestniczy w mediacjach. Przekonaj się, czy lepiej wybrać pełnomocnika z urzędu, czy też postawić na prywatną współpracę z kancelarią adwokacką.

Czego dotyczą sprawy rodzinne?

Przedstawiciele kancelarii adwokackich specjalizujących się w prawie rodzinno-opiekuńczym najczęściej prowadzą sprawy dotyczące:

  • separacji i rozwodów (bez lub z orzekaniem o winie),
  • alimentów (zasądzanych zarówno na dzieci, jak i byłego małżonka),
  • ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej,
  • ustalenia kontaktów dziecka z rodzicem, który nie sprawuje nad nimi opieki na co dzień,
  • podziału majątku,
  • ustanowienia kurateli,
  • ubezwłasnowolnienia (całkowitego lub częściowego).

Czym kierować się podczas wyboru adwokata z Bolesławca?

To ważne, aby zatrudniony pełnomocnik uczestniczył w rozprawie już od samego początku, przygotowując klienta oraz ewentualnych świadków (ich obecność jest wymagana m.in. podczas rozwodu z orzekaniem o winie) do przesłuchania i ustalając plan działania. Podczas wstępnych konsultacji prawnik przygotuje pozew oraz weźmie udział w mediacjach z drugą ze stron procesu.

Przed podjęciem współpracy dobrze zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów na temat m.in. skuteczności oraz dostępności adwokata z Bolesławca. Pomoc prawna na początku może odbywać się zdalnie (e-mailowo, telefonicznie czy przez komunikatory), jednak większość osób woli tradycyjne spotkania oraz wsparcie na miejscu, dlatego najlepiej zdecydować się na lokalną kancelarię. 

Adwokat z urzędu czy prywatnie?

Należy podkreślić, że wsparcie, które jest udzielane petentowi przez urząd, dotyczy jedynie określonych przypadków. Strona procesu musi złożyć odpowiedni wniosek oraz udowodnić, że nie jest w stanie pokryć kosztów rozprawy sądowej i zatrudnienia prawnika. Niestety dostępność pełnomocnika z urzędu jest mocno ograniczona, dlatego (w razie takiej możliwości) lepiej zdecydować się na odpłatną współpracę z kancelarią o wysokiej skuteczności działania, szczególnie gdy sprawa jest trudna i dotyczy ustalenia władzy rodzicielskiej lub rozwodu z orzekaniem o winie.