W dniu 27.04.2013 zorganizowaliśmy wyjazd do Wolsztyna na XX Paradę Parowozów .

Pojechali z nami emerytowani i obecni pracownicy ZNTK Oleśnica ,dzieci i młodzież z Wielofunkcyjnej Placówki Szkolno-Wychowawczej z Bierutowa ,sympatycy i przyjaciele naszego Stowarzyszenia. Cel wyjazdu – obecność w Wolsztynie na paradzie parowozów zwiedzanie Wolsztyńskiej Parowozowni.

Wyjazd w dniu 27.04.2013 godzina 7 stacja paliw Stell ,po odczytaniu listy obecności wyruszamy w stronę Wolsztyna mamy do pokonania ok. 170 km.

W trakcie podróży prezes Stowarzyszenia informuje uczestników o programie wyjazdu oraz zapoznaje o parowozach jakie wezmą udział w paradzie oraz przytacza krótką historię niektórych parowozów. Pierwszy przystanek zaplanowany w okolicach Rawicza –robimy kilka pamiątkowych zdjęci i ruszamy dalej.

W autobusie panuje wesoła atmosfera jest też zorganizowany konkurs piosenki który wygrywa Sylwia Kępska. W okolicach godziny 11 jesteśmy na miejscu naszej wycieczki –Wolsztynie.

Po około 15 minutach marszu docieramy do  parowozowni ,na miejscu witają nas gospodarze obiektu Pan dyrektor Wojciech Marszałkiewicz oraz naczelnik wolsztyńskiej parowozownia Pan Mariusz Kokonarczy .Informują nas, że spodziewają się około 30000 tys . widzów na tegorocznej paradzie i życzą nam udanego zwiedzania parowozowni .

W parowozowni zastajemy kilkanaście parowozów , które są przygotowywane  do parady w kłębach pary i dymu rozpoznajemy TKt48-191 z skansenu z Chabówki ,panowie obsługujący ten parowóz pozwolili nam wejść do środka zobaczyć jak polega praca maszynisty oraz pomocnika maszynisty na parowozie .Uczestnik naszej wycieczki Pan Kazimierz Papierski emerytowany pracownik ZNTK Oleśnica omawia nam poszczególnie urządzenia jakie znajdują się w budce maszynisty pokazuje też nam zawory hamulcowe które przez wiele lat naprawiał podczas swej pracy w oleśnickich zakładach .

W głębi parowozowni znajduje się warsztat który też można było zwiedzić znajdowały się tam urządzenia przydatne do napraw parowozów będących na stanie wolsztyńskiej parowozowni .

Po warsztacie oprowadza nas członek naszego Stowarzyszenia Pan Franciszek Storch –pracownik od ponad 45 lat w ZNTK Oleśnica ,wybitny specjalista w dziedzinie napraw kotłów parowozowych ,przedstawia mam działanie poszczególnych maszyn oraz wyjaśnia do czego służą element parowozów będących na warsztacie ,wywiązuje się nawet mała dyskusja z osobami które przysłuchują się  to co mówi członek Olsensium , ale wiedza Pana Franka wprawia w osłupienie  ludzi będących na warsztacie .

W dalszej fazie wracamy do parowozowni aby dokładniej zapoznać się z innymi parowozami to jest :Ty42-107 ,TKh 050353 ,Czeskim 464.008 .

Pan Włodzimierz Kamaszyło  przedstawił mam działanie turbiny parowej i z czego składa się instalacja elektryczna w parowozie .

Od emerytowanych pracowników ZNTK Oleśnica dowiedzieliśmy się ,że właśnie takie parowozy typu Ty42 TKh ,i TKt które były w Wolsztynie pod para  głownie naprawiono w oleśnickich zakładach oczywiście były naprawiane tez inne ale te akurat dziś prezentowały jako czynne parowozy .

Po zwiedzeniu parowozowni psikusa zrobiła nam pogoda zaczęło padać deszcz i zrobiło się zimno ,przeczekaliśmy deszcz pod zadaszeniem niedaleko izby muzealnej. Przed godziną 13 udaliśmy się aby zająć miejsca oby zobaczyć XX Paradę Parowozów.

Z małym opóźnieniem na wolsztyńskich torach prezentowały się parowozy z Niemiec, Słowacji, Czech oraz Polski.

Parowozy prezentowały się pojedynczo ,potem w parach aby na końcu utworzyć pociąg składający się z 12 czynnych parowozów taki widok można już tylko zobaczyć w Wolsztynie.

Nigdzie na świecie nie można w jednym miejscu zobaczyć tak dużo czynnych parowozów jednocześnie –został tylko Wolsztyn .

Parada zakończyła się ok. godziny 15.00

Zwiedzając stoiska firmy PKP Cargo uczestnicy dostali drobne prezenty oraz nasz Sylwia została przemalowana w księżniczkę –stała się maskotką naszego wyjazdu .

O godzinie 16 w miejscowości Powodowo  tam gdzie stacjonuje parowóz Ty2-406 o który się staraliśmy zjedliśmy pyszny obiad i po krótkim odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotna do Oleśnicy .

Podsumowując:

Cieszymy się  że w Oleśnicy jest coraz większa grupa ludzi ,która widzi w naszym działaniu o pozyskanie parowozu sens na promocje naszego Stowarzyszenia i miasta. Wolsztyn pokazuje że jest to wspaniała atrakcja turystyczna 30.000 osób odwiedziło to miasto. Parada Parowozów połączona jest z Dniami Wolsztyna .

Udaje nam się przez nasze działania mieć kontakt z wybitnymi fachowcami którzy w oleśnickich zakładach przepracowali wiele lat i chcą podzielić się wiedza o naprawie i eksploatacji parowozu z nami – jest to bardzo cenna wiedza za to serdecznie dziękujemy .

Podziękowania szczególnie dla :

  • Panu dyrektorowi Wojciechowi Marszałkiewiczowi
  • Panu Naczelnikowi Parowozowni Wolsztyn Mariuszowi Kononarczykowi
  • Pań Magdaleny Mieszały i Mirosławy Chocholak  opiekunek z Wielofunkcyjnej Placówki Szkolno-Wychowawczej z Bierutowa
  • Panu kierowcy Grzegorzowi
  • Pani Henryce Kawka za pyszne ciasto
  • Panie Marii i Dorocie Kamaszyło za pysznie bułki
  • Panu Kazimierzowi Papieskiemu
  • Panu Franciszkowi Stochowi
  • Pani Annie Mazur za ciasto

oraz wszystkim uczestnikom wyjazdu na XX Paradę Parowozów w Wolsztynie

Uwaga konkurs

Dla dzieci które wzięły udział w naszej wycieczcie organizujemy konkurs pt.

Najładniejszy parowóz na XX Paradzie Parowozów w Wolsztynie

Proszę umieścić kto wykonał pracę i podać wiek osoby.

Na prace czekamy do 26 maja 2013 roku

Prace proszę przysyłać na adres :

Oleśnickie Stowarzyszenie Miłośników Techniki Olsensium

56-400 Oleśnica ul. Poprzeczna 8

Z dopiskiem konkurs Parowóz

O nagrodach poinformujemy w najbliższych dniach.