W dniu 26.10.2013 na oleśnickim dworcu PKP gościliśmy czynny parowóz, który poprowadził pociąg specjalny z okazji 100-lecia firmy ZNTK Oleśnica  na trasie Wrocław -Oleśnica -Syców. Ostatni raz planowy pociąg ciągnięty przez parowóz można było zobaczyć w roku 1994 a wiec prawie 20 lat temu .

Nasz pociąg składał się z parowozu Ty42-24 oraz wagonu osobowego z TOZK w Pyskowicach platformy kolejowej z firmy SARKOM, wagonów towarowych z KSK Wrocław, wagon zielony był wypożyczony od PKP Intercity przez firmę ZNTK Oleśnica S.A. Cieszymy się bardzo że tak dużo osób odwiedziło oleśnicki dworzec uczestniczyło z nami w tej sentymentalnej podróży po zamkniętej już linii 181. Przepraszamy za niedociągnięcia i za opóźnienie wyjazdu pociągu z Oleśnicy.

Podziękowania dla:

  • Miastu i Gminie Syców za pomoc przy  organizacji przejazdu.
  • Firmie Eurotrasport Dłubak za węgiel do parowozu.
  • TOZK w Pyskowicach  za wypożyczenie parowozu Ty42-24 oraz bracią Jakubina za prowadzenie parowozu.
  • KSK Wrocław za wypożyczenie wagonów.
  • ZNTK Oleśnica S.A. za wagon
  • PKP PLK sekcja Oleśnica za udostępnienie i pomoc przy organizacji przejazdu na linii 181.
  • Firmie ALTRAS i SARKOM  za platformę kolejową na której ustawiliśmy nasze eksponaty: Fiat 312 C, Land Rover Santana 109 z kuchnia polowa, Armata dywizyjna D-44.
  • KP PSP w Oleśnicy i JRG Syców za dowóz wody do parowozu.
  • KP Policji w Oleśnicy za zabezpieczenie przejazdów.
  • Pani operator koparko ładowarki z Sycowa za sprawne załadowanie węgla na stacji w Sycowie.

Pragniemy też serdecznie ” podziękować” osobie która zwędziła nam z samochodu 15 kg swojskiej kiełbasy przeznaczonej do naszej kuchni polowej – przykre ale prawdziwe ale mamy nadzieje że smakowała.

Wszystkim osobą które pomogły w organizacji z naszego stowarzyszenia -podziękowania i uścisk dłoni od Prezesa.

Co nas cieszy – ogromna ilość dzieci, super pogoda, piękne widoki na trasie.
Co nas zasmuciło – po raz kolejny brak zainteresowania ze strony włodarzy naszego miasta, powiatu i gminy.


Pamiętajmy o tym w przyszłym roku podczas wyborów, my organizacja tego pociągu odtworzyliśmy pamięć o parowozach które przez prawie 80 lat były naprawiane w oleśnickich zakładach naprawczych .

To piękny kawałek historii naszego miasta, miasta którego odbudowę rozpoczęto od uruchomienia oleśnickiej lokomotywowni i warsztatów kolejowy -przemianowanych w późniejszych latach na ZNTK Oleśnica. Praca w zakładach kolejowych była magnesem które przyciągnęło do Oleśnicy mieszkańców którzy byli wysiedlani z kresów wschodnich – a to są przecież nasi dziadkowie ojcowie.

Zapraszamy do galerii !

Dodaj opinie o nas bądź skomentuj to bądź inne wydarzenie.